CZTERY DNI I TRZY NAGRODY DLA POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY

Ostatnie cztery dni przyniosły młodym polskim filmowcom aż trzy nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych. Polskie filmy krótkometrażowe znalazły się na listach laureatów festiwali w Brazylii, Słowacji oraz Anglii.

 Dobrą passę zainicjowało czwartkowe zwycięstwo Piotra Złotorowicza, który podczas drugiej edycji brazylijskiego Lume de Cinema otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu za „Ludzi normalnych” (prod. PWSFTviT). Fabuła przedstawia historię Daniela, który po zwolnieniu z więzienia na nowo próbuje poukładać sobie i tak już niełatwe życie. Warto przy okazji wspomnieć, że brazylijska nagroda nie jest jedyną, która trafiła do rąk Piotra Złotorowicza. Autorowi dokumentalnych „Smolarzy” przyznano dzisiaj Talenty Trójki w kategorii filmu!

W sobotę sukces świętował Paweł Ziemilski,  który podczas 20 edycji słowackiego Art Film Fest odebrał nagrodę Błękitnego Anioła za swoją fabularną etiudę „Szwedzka robota”. Jury przyznając filmowi główną nagrodę konkursu krótkometrażowego argumentowało – „etiuda Ziemilskiego spełnia wszystkie kryteria profesjonalnie zrealizowanego filmu, który wyróżnia nienaganny scenariusz, doskonałe kreacje aktorskie oraz wyważona reżyseria. W filmie w sposób błyskotliwy potraktowano bardzo drażliwy temat, opowiedziany tu z lekkim humorem. Przede wszystkim jednak nie sposób nie wspomnieć, że oglądając film zaśmiewaliśmy się do rozpuku!”. „Szwedzka robota” zrealizowana w łódzkiej PWSFTviT pokazuje kulisy bezprecedensowej kradzieży napisu Arbeit Macht Frei z bramy obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W krótkometrażowym konkursie na Art Film Fest zaprezentowano także animację „Był sobie król” Tytusa Majerskiego oraz fabularne „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka.

 Dzień po Słowackim festiwalu, w Londynie dobiegła końca tegoroczna edycja dokumentalnego Open City Docs Fest. Trzy polskie filmy trafiły do konkursowej selekcji festiwalu: „Pustelnicy” Kacpra Czubaka, „Kiedyś będziemy szczęśliwi” Pawła Wysoczańskiego oraz „Przyjęcie” Macieja Bochniaka. W programie festiwalu znalazł się także blok dokumentalny skomponowany z trzech filmów zrealizowanych w Wajda School – „Decrescendo” Marty Minorowicz, „3 dni wolności” Łukasza Borowskiego oraz  „Paparazzi” Piotra Bernasia. Podczas niedzielnego rozdania nagród specjalnym wyróżnieniem  postanowiono nagrodzić 10 minutowe „Przyjęcie” Macieja Bochniaka. To pierwsze międzynarodowe wyróżnienie przyznane filmowi Bochniaka, który zrealizowano w ramach programu Pierwszy Dokument w Studiu Munka. 

Więcej informacji na temat festiwali można znaleźć na oficjalnych stronach Art Film Fest, Lume de Cinema oraz Open City Docs Fest