POLSKIE DOKUMENTY GÓRSKIE NAGRODZONE W SŁOWENII

W piątek zakończyła się szósta edycja festiwalu filmów górskich w Słoweńskim Domžale. Aż dwa polskie filmy znalazły się w grupie laureatów. „Sztuka wolności” Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza oraz „Deklaracja nieśmiertelności” Marcina Koszałki zdobyły dwie spośród głównych nagród festiwalu.

 Siedemdziesięciominutowa "Sztuka wolności" jest odpowiedzią na pytanie o fenomen polskiego himalaizmu. Polacy rządzili w najwyższych górach świata bez mała 20 lat. Wyznaczyli nie tylko nowe drogi, ale i nowe sposoby zachowań. Odznaczali się oryginalnym stylem wspinania, wytrwałością, poczuciem odpowiedzialności za siebie i partnerów, solidarnością. Im więcej mieli przeszkód do pokonania w Polsce dotkniętej wiecznym kryzysem gospodarczym, tym lepsze osiągali wyniki w Himalajach. W Słowenii, jury festiwalu doceniło spójność filmu – jego dokumentalne, warsztatowe i artystyczne walory przyznając mu Grand Prix festiwalu – nagrodę miasta Domžale. Jak uzasadniało jury – film pokazuje konkretny okres historii alpinizmu oraz wybitne osiągnięcia polskich alpinistów, którzy w trudnych historycznie czasach osiągali najwyższe szczyty wolności. Właśnie ten aspekt wyznaczył zupełnie nowy rozdział w historii himalaizmu. Film został zrealizowany w ramach cyklu filmów dokumentalnych "Przewodnik do Polaków", którego producentem jest Instytut Adama Mickiewicza.


„Deklaracja nieśmiertelności” Marcina Koszałki otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu wspinaczkowego. Historia kariery Piotra „Szalonego” Korczaka ujęła jury, które przyznając nagrodę filmowi argumentowało – w wyrazistym tytule „Deklaracja nieśmiertelności” kryje się strach wspinacza przed nieuniknionym  przemijaniem oraz ograniczeniami jego własnego ciała, które pewnego dnia uniemożliwi mu prowadzenie życia, które znał dotychczas. W jaki sposób stanąć w obliczu tej pustki, gdy okaże się, że wspinaczka nie może już dłużej być skutecznym środkiem wyrazu?  

Słoweńska nagroda jest kolejnym wyróżnieniem dla filmu Marcina Koszałki, który od festiwalowej premiery na Krakowskim Festiwalu Filmowym w maju 2010 roku, zdobył nagrody na festiwalach m.in. w Karlovych Varach, Tampere, Graz i Vancouver. Film wyprodukowała TVP.

Pełną listę nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj