SCENY NARCIARSKIE Z FRANZEM KLAMMEREM

TYTUŁ ANGIELSKI: SKIING SCENES WITH FRANZ KLAMMER

Trzeba było nie lada odwagi i pomysłowości, aby powstało to arcydzieło. Bogdan Dziworski i Zbigniew Rybczyński czekali na samolot do Austrii, kiedy dostali wiadomość, że ich bohater – Franz Klammer, ikona narciarstwa alpejskiego – złamał nogę. Natychmiast zdecydowali, że polecą i będą kręcić bez scenariusza. Fragment ich eksperymentalnej współpracy został uwieczniony w filmie: jedna ze scen przedstawia Rybczyńskiego filmującego Klammera z różnych ujęć kamery.

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
CZAS TRWANIA:
21'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Bogdan Dziworski, Zbigniew Rybczyński, Gerald Kargl
SCENARIUSZ:
Bogdan Dziworski, Zbigniew Rybczyński, Gerald Kargl
OPERATOR:
Bogdan Dziworski, Zbigniew Rybczyński
MONTAŻ:
Agnieszka Bojanowska
MUZYKA:
Janusz Hajdun
PRODUCENT:
Wytwórnia Filmów Oświatowych

Bogdan Dziworski »

polski operator filmowy, fotograf i reżyser. Przez wiele lat związany z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych gdzie stworzył wiele znakomitych filmów dokumentalnych. Niektóre jego dzieła uzyskały po kilkanaście nagród i wyróżnień na najbardziej liczących się festiwalach, np.: Hokej i Olimpiada. Były dziekan Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest autorem ok. 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych oraz wystaw i albumów fotograficznych.

Zbigniew Rybczyński »

Operator i reżyser filmów animowanych i eksperymentalnych. Po ukończeniu liceum plastycznego przez rok pracował w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie, a w 1969 r. podjął studia w PWSFTviT w Łodzi. Był uczestnikiem awangardowej grupy twórczej Warsztat Formy Filmowej. Zawodowo związany był ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For, gdzie zrealizował wszystkie swoje najważniejsze autorskie dokonania uwieńczone "Tangiem". Od roku 1983 mieszkał i pracował w USA, gdzie realizował filmy krótkometrażowe i teledyski, m.in. dla Simple Minds, Chucka Mangione, Micka Jaggera i Johna Lennona. Od końca lat 90-tych pracował w Niemczech, gdzie był m.in. wykładowcą w Kolner Kunsthochschule fur Medien. Na początku XXI w. powrócił do Polski.