SNĘPOWINA

TYTUŁ ANGIELSKI: SLEEPINCORD

Wieloznaczna, zachęcająca do kilkukrotnego prześledzenia opowieść, w której główną rolę odgrywa sen. Narysowany charakterystyczną kreską i rozegrany w trzech przestrzeniach – abstrakcyjnej, sennej i realistycznej – film Marty Pajek zwodzi widza i nieustannie prowokuje do szukania odpowiedzi na pytanie
o wzajemne związki przedstawionych światów. Narzucający skojarzenia z pępowiną tytuł filmu może sugerować, że to sen jest naszym jedynym łącznikiem z niedostępną naszym oczom rzeczywistością.

GATUNEK:
animowany
CZAS TRWANIA:
13'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Marta Pajek
SCENARIUSZ:
Marta Pajek
OPERATOR:
Marta Pajek
MONTAŻ:
Marta Pajek
MUZYKA:
Wojciech Lemański
PRODUCENT:
Se-ma-for

Marta Pajek »

urodziła się w 1982 roku w Kielcach. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni legendarnego animatora Jerzego Kuci. W ramach stypendium odbyła również staż Turku Arts Academy w Finlandii, pod kierunkiem Priita Pärna. Styl Marty kształtuje zainteresowanie sztuką, projektowaniem graficznym, a także tańcem, psychologią, duchowością i ludzkimi przeżyciami. Reżyserka w swoim dorobku ma kilka krótkich filmów animowanych, w tym Po Jabłkach (2004), Za ścianą (2005) oraz wielokrotnie nagradzaną Snępowinę (2011).W 2016 roku skończyła pierwszy film (i drugą część) trylogii. Figury Niemożliwe i inne historie II odniósł natychmiastowy sukces, zdobywając uznanie krytyków oraz otrzymał ponad 20 nagród, w tym Grand Prix na Festiwalu Animacji w Stuttgarcie i Festiwalu Animacji GLAS. Figury niemożliwe i inne historie II zadebiutowały w Cannes w 2018 roku i zdobyły kilka międzynarodowych nagród.Najnowszy film Marty Figury niemożliwe i inne historie I (2021), pierwsza i ostatnia część trylogii, jest koprodukcją Animoon i National Film Board of Canada.