ŚWITEŹ

TYTUŁ ANGIELSKI: THE LOST TOWN OF ŚWITEŹ

Rozegrany w dwóch planach czasowych, epicki spektakl oparty na romantycznej balladzie Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Inspirowany ikonami, łączący technikę malarską z animacją3D, film Kamila Polaka zabiera widzów w zrealizowaną z ogromnym rozmachem podroż do skrytego pod taflą jeziora, średniowiecznego miasta. Mistyczny wymiar przedstawionej w Świtezi odwiecznej walki dobra ze złem podkreśla muzyka Iriny Bogdanovich, nawiązująca do chóralnych śpiewów cerkiewnych.

GATUNEK:
animowany
KRAJ PRODUKCJI:
Poland, Canada, France, Switzerland, Denmark
CZAS TRWANIA:
20'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Kamil Polak
SCENARIUSZ:
Kamil Polak
MONTAŻ:
Kamil Polak
MUZYKA:
Irina Bogdanovic
PRODUCENT:
PWSFTviT (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna), TVP S.A., Se-ma-for, Kamil Polak, Archangel, Denis Friedman Productions, National Film Board of Canada, Zielony Pomidor, Human Ark

Kamil Polak »

absolwent Wydziłu Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wydziału Animacji i Efektów Specjalnych w PWSFTviT w Łodzi. Jego pierwszy film studencki „Narodziny Narodu” (4’;2001) do dziś pokazywany jest w ramach zestawu najlepszych filmów reprezentujących szkołę filmową w Łodzi. Prowadził ekipę grafików i animatorów komputerowych przy tworzeniu filmu animowanego „Piotruś i Wilk”, nagrodzonego Oscarem w 2008 roku. Jego autorski film „Świteź” miał swoją premierę na Berlinale w 2011 i zdobył ponad 25 nagród na światowych festiwalach. Olbrzymim uznaniem cieszą się także stworzone przez niego animowane formy, będące częścią przedstawień Krzysztofa Warlikowskiego. Spośród nich najbardziej spektakularne są wstawki animowane do opery Ryszarda Straussa „Die Frau ohne Schatten” („Kobieta bez cienia”) przygotowanej z okazji rocznicy odbudowy opery monachijskiej po II wojnie światowej – najważniejszej sceny operowej w Niemczech, czy animowana projekcja do sztuki “Opowieści afrykańskie” według Szekspira. Ma na swoim koncie reżyserię kilkudziesięciu reklam, w tym m.in. z serii Serce i Rozum, realizowanych często z Wojtkiem Wawszczykiem. Z Human Ark związany od 2010 roku.