WAŻKI

TYTUŁ ANGIELSKI: DRAGONFLIES

Z pozoru idylliczna, umieszczona w nadmorskich krajobrazach historia zauroczenia miejscowym gagatkiem i narcyzem – Kubą, którego liczne wybryki graniczą z nastoletnią psychopatią. Oczarowana Kubą główna bohaterka chciałaby go zmienić. Oddaje mu swoje kieszonkowe, siebie i modli się o pomoc do sił niebieskich. Ani skok na głęboką wodę, ani ucieczka z portu w środku nocy nie zmienią tego, co przypadkowa rozmowa z siostrą Kuby o papużkach i straconych złudzeniach.
Film brał udział w konkursie krótkometrażowym 64. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Biennale w Wenecji w roku 2007, gdzie zdobył nominację do nagrody Prix –Uip Europejskiej Akademii Filmowej.

GATUNEK:
fabularny
KRAJ PRODUKCJI:
Poland
CZAS TRWANIA:
15'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Justyna Nowak
SCENARIUSZ:
Justyna Nowak
OPERATOR:
Szymon Kluz
MONTAŻ:
Cecylia Pacura
PRODUCENT:
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna

Justyna Nowak »

Justyna Nowak ukończyła studia magisterskie na wydziale reżyserii  filmowej PWSFTViT w Łodzi. Jej krótkometrażowy film fabularny "Ważki",  brał udział w konkursie festiwalu filmowego w Wenecji - 64. Biennale  di Venezia, gdzie był nominowany do nagrody Prix UIP Europejskiej  Akademii Filmowej. "Ważki" brały udział w ważnych konkursach na  międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Clermont-Ferrand, Cork,  Leeds, Encounters. Film zdobył nagrody: Best European Short i Best  Cinematography podczas Raindance Film Festival w Londynie. Jej filmy  to głównie komediodramaty z elementami absurdu i surrealizmu,  inspirowane Francuską i Czeską Nową Falą. Często portretują silną  postać kobiecą i poruszają społeczną tematykę problemów kobiecych. Jej  ostatnia produkcja "BEAUTY" - to postfeministyczny, eksperymentalny  film z elementami teatru. Swoją pasję do pisania scenariuszy
realizowała przy filmach animowanych, takich jak "Przypadek Zająca" i  "Tajemnica Góry Malakka", który zdobył Grand Prix i nagrodę za  najlepszy scenariusz na międzynarodowym festiwalu Brno16 w Czechach.  Jest absolwentką Berlinale Talents.
 

NA FESTIWALACH:
NAGRODY NA POLSKICH FESTIWALACH:

8. Międzynarodowy Festiwal w Sopocie – Grand Prix – Nagroda dla Najlepszego Filmu Polskiego

12. Przegląd Studenckich Etiud Filmowych ''Klaps'' w Turku - Nagroda Publiczności