„JOKO” Z NAGRODĄ NA FESTIWALU ANNECY

Nowa animacja Izabeli Plucińskiej została dostrzeżona przez jury najważniejszego festiwalu poświęconego animacji. „Joko” otrzymało we Francji nagrodę za najlepszą muzykę, jej kompozytorem jest Aliaksandr Yasinski.

Festiwal w Annecy jest najważniejszym i jednym z najstarszych festiwali poświęconych filmowi animowanemu w Europie. Co roku gromadzi ponad 150-tysięczną widownię, a także staje się miejscem spotkań profesjonalistów z całego świata związanych z branżą filmu animowanego. W Annecy filmy ubiegają się o miano najlepszego filmu krótkometrażowego, telewizyjnego, filmu zrealizowanego na zlecenie oraz filmu studenckiego, a najlepsze z nich otrzymają nagrody Kryształów.

Nagrodzone za muzyką „Joko” Izabeli Plucińskiej to groteskowa wizja wiecznego wyzysku i dominacji człowieka nad człowiekiem, pełna absurdalnego humoru i makabry. Tytułowy Joko to młody mężczyzna, utrzymujący całą rodzinę z pracy przy cysternie. W drugą rocznicę zatrudnienia, Joko i jego kolegów z pracy zaskakuje spotkanie z nieokreślonymi delegatami, którzy każą... nosić się na plecach. Początkowo Joko buntuje się przeciwko upokarzającym praktykom, jednak pod wpływem presji otoczenia oraz chęci zarobku ustępuje. Delegaci zaczynają coraz bardziej dominować nad chłopakiem. Na Jego plecach pojawiają się czerwone pęcherze, a jeden z noszonych gości nie może się oderwać od jego pleców. Każdy kolejny delegat, który dotknie Joko, przykleja się do niego.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.