„W LESIE SĄ LUDZIE” Z NAGRODĄ KWALIFIKUJĄCĄ DO OSCARA

Krótkometrażowa animacja Szymona Ruczyńskiego zachwyciła jury 47. Norwegian Short Film Festival. Film otrzymał główną nagrodę w międzynarodowym konkursie.

Norwegian Short Film Festival to odbywająca się od 47 lat w Grimstad impreza filmowa poświęcona krótkometrażowym produkcjom z całego świata. Festiwal jest ważnym wydarzeniem dla twórców filmów krótkometrażowych, oferując platformę do prezentacji i dyskusji na temat nowych i innowacyjnych produkcji. Oprócz konkursu głównego, festiwal organizuje również warsztaty, panele dyskusyjne i spotkania z twórcami filmów.

Zwycięski film „W lesie są ludzie” Szymona Ruczyńskiego w niezwykle prosty sposób ukazuje sytuację na granicy polsko-białoruskiej. Do samotnego, kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka. Wyskakują z niej uzbrojeni mężczyźni. Chwytają go i wywożą do lasu. Jedynymi świadkami zajścia są ludzie z pobliskiej wioski. Od 2021 roku takie sytuacje to rzeczywistość przy granicy polsko-białoruskiej. Animowany dokument o kryzysie uchodźczym stworzony przez mieszkańca przygranicznej miejscowości. 

Jury Konkursu Międzynarodowego przyznało nagrodę filmowi, który stanowi ostrzeżenie przed narastającą falą okrucieństwa i nieludzkości na świecie, a jednocześnie jest peanem na cześć tych, którzy stawiają opór i znajdują siłę, aby pomóc swoim bliźnim.

Wszystkie niezbędne informacje o norweskim festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.