KOLEJNE NAGRODY DLA „ZIMY”

Tomasz Popakul i Kasumi Ozeki mają bardzo dobrą passę. Najpierw druga nagroda na portugalskim IndieLisboa - International Film Festival, a teraz otrzymała specjalną nagrodę od członka jury festiwalu Animafest Zagreb,

IndieLisboa - International Film Festival odbywa się corocznie w Lizbonie i prezentuje szeroki wachlarz niezależnych filmów z całego świata. Wydarzenie skupia się na promowaniu twórczości młodych reżyserów oraz eksperymentalnych form filmowych. Festiwal oferuje również liczne warsztaty, spotkania z twórcami i panele dyskusyjne, przyciągając tym miłośników kina niezależnego z różnych krajów. Więcej o festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.

Światowy Festiwal Filmów Animowanych Animafest Zagreb odbył się po raz pierwszy w 1972 roku, jest drugim najstarszym po Annecy festiwalem filmowym, który jest w całości poświęcony animacji i jednym z najważniejszych na świecie festiwali poświęconych tej tematyce. Wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.

Na obu imprezach doceniono polską animację. W Portugalii film otrzymał Silvestre Award dla najlepszego krótkometrażowego filmu festiwalu, a w Chorwacji Nagrodę Specjalną, którą przyznał mu jeden z jurorów, Malte Stein.

„Zima” to jedyny w swoim rodzaju mozaikowy portret małej wioski rybackiej, w której człowiek z człowiekiem, człowiek ze zwierzęciem, zwierzę ze zwierzęciem współzależą w delikatnej równowadze ciepłej, czułej troski i zimnego, emocjonalnego okrucieństwa. Niesamowita opowieść o samotności i społeczności w duchu realizmu magicznego.