POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE NAGRODZONE NA GO SHORT!

Animacja „W lesie są ludzie” Szymona Ruczyńskiego zdobyła specjalne wyróżnienie w konkursie New Arrivals oraz Youth Award, a krótkometrażowa koprodukcja „Grandmamauntsistercat” Zuzy Banasińskiej została uznana najlepszym filmem holenderskim festiwalu.

Go Short – Interntional Short Film Festival Nijmegen to festiwal pokazujący filmy trwające nie dłużej niż 40 minut. To jedyny holenderski festiwal kwalifikujący do Oscarów w kategorii krótkometrażowej fabuły i animacji. W ubiegłym roku do selekcji zgłoszono prawie 3000 filmów.

Polsko-holenderska koprodukcja. „Grandmamauntsistercat" Zuzy Banasińskiej opowiada historię matriarchalnej rodziny, oglądanej oczami dziecka borykającego się z propagandową rzeczywistością, pełną ideologicznych sloganów. Materiały stworzono jako narzędzia dydaktyczne i propagandowe w komunistycznej Polsce, ale na potrzeby filmu został przetworzony, stając się swego rodzaju centrum autobiograficznych wspomnień. Produkcja została stworzona z materiałów pochodzących z Wytwórni Filmów Oświatowych. "

Z kolei krótkometrażowa animacja Szymona Ruczyńskiego otrzymała aż dwie nagrody. „W lesie są ludzie” otrzymało wyróżnienie w konkursie New Arrivals oraz Youth Award, czyli nagrodę przyznawaną dla najlepszego filmu przez młodzieżowe jury. Do samotnego, kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka. Wyskakują z niej uzbrojeni mężczyźni. Chwytają go i wywożą do lasu. Jedynymi świadkami zajścia są ludzie z pobliskiej wioski. Od 2021 roku takie sytuacje to rzeczywistość przy granicy polsko-białoruskiej. Animowany dokument o kryzysie uchodźczym stworzony przez mieszkańca przygranicznej miejscowości. 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.