RUSZA NABÓR DO PROGRAMÓW STUDIA MUNKA

Studio Munka SFP ogłasza nabór do programów Trzydzieści Minut i Sześćdziesiąt Minut, których celem jest umożliwienie młodym twórcom profesjonalnego debiutu fabularnego.

Oba programy od lat są stałym elementem rozwoju branży filmowej w Polsce pełniąc funkcję edukacyjną i stwarzając młodym twórcom możliwość realizacji pierwszych, autorskich filmów w warunkach profesjonalnych. Rokrocznie w programie Trzydzieści Minut wyłonionych zostaje 8 scenariuszy filmów o tematyce współczesnej długości 15-30 minut. Natomiast w programie Sześćdziesiąt Minut do realizacji kierowane są dwa wybrane scenariusze filmów o metrażu min. 60 minut.

Do udziału w programie Trzydzieści Minut mogą przystąpić osoby będące w trakcie studiów w szkole filmowej oraz absolwenci przed debiutem fabularnym, a także osoby, które mimo braku formalnego wykształcenia filmowego mają doświadczenie reżyserskie udokumentowane minimum dwoma krótkometrażowymi filmami. Projekty mogą składać twórcy, którzy nie ukończyli jeszcze 40. roku życia. Zgłoszenia do programu Trzydzieści Minut przyjmowane będą do 28 czerwca 2024. O wynikach Studio Munka poinformuje w okresie od 3 do 6 miesięcy od momentu zakończenia naboru.

Projekty w programie Sześćdziesiąt Minut składać mogą natomiast absolwenci studiów reżyserskich będący przed pełnometrażowym debiutem fabularnym oraz osoby bez formalnego wykształcenia filmowego, posiadające doświadczenie reżyserskie udokumentowane co najmniej dwoma krótkometrażowymi filmami fabularnymi. Aplikacje do programu Sześćdziesiąt Minut można składać do dnia 14 czerwca 2024. Wyniki zostaną ogłoszone w ciągu maksymalnie trzech miesięcy od momentu zakończenia naboru.

Młodzi twórcy, których scenariusze zakwalifikują się do realizacji w programach Studia Munka SFP mogą liczyć na opiekę artystyczną, wsparcie produkcyjne, dystrybucję festiwalową i promocję.

Szczegółowe informacje dotyczące naborów oraz regulaminy i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie www.studiomunka.pl w zakładce Zgłoś Projekt.

Wszystkie programy Studia Munka SFP finansowane są ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem i koproducentem filmów realizowanych w ramach programu Sześćdziesiąt Minut jest telewizja CANAL+ Polska.

Wśród reżyserów, którzy na przestrzeni ostatnich 15 lat zrealizowali w Studiu Munka swoje krótkie metraże, nie brakuje nazwisk nadających dziś ton rodzimej kinematografii. Są wśród nich m.in.: Piotr Domalewski, Agnieszka Smoczyńska, Maria Sadowska, Bartosz Konopka, Kuba Czekaj, Bartosz Kruhlik, Damian Kocur, a także próbujący swoich sił w zawodzie reżyserskim aktorzy Olga Bołądź, Piotr Trojan i Karolina Porcari. Krótkometrażowe produkcje Studia Munka SFP wielkorotnie wygrywały na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz kilkudziesięciu innych festiwalach w Polsce i na świecie, uzyskując wiele prestiżowych nagród, w tym możliwość ubiegania się o nominacje do Oscarów.

Program Sześćdziesiąt Minut realizowany jest od 2018 roku. Pierwszymi filmami powstałymi w jego ramach były: uznana została najlepszym debiutem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Supernova” Bartosza Kruhlika oraz nagradzany m.in. na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film „Eastern” Piotra Adamskiego. Kolejne debiuty to „Braty” Marcina Filipowicza (m.in. Grand Prix 20. Festiwalu Filmowego „Opolskie Lamy”) oraz „Wiarołom” Piotra Złotorowicza (Najlepszy Film Byron Bay International Film Festival w Australii). Międzynarodowe uznanie przyniósł Studiu Munka „Chleb i sól” Damiana Kocura uhonorowany Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz kilkudziesięcioma innymi nagrodami i wyróżnieniami w Polsce i na świecie. W 2023 roku swoją festiwalową premierę miał debiut Agnieszki Elbanowskiej „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, prezentowany w Konkursie 1-2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Obecnie na ekranach kin oglądać można „Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego wyróżniony pięcioma nagrodami regulaminowymi podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2024 w kategorii Odkrycie Roku.

Informacja prasowa