ŚWIATOWA PREMIERA “KONIUNKCJI” NA FESTIWALU W LOCARNO

Krótkometrażowy film animowany “Koniunkcja” Marty Magnuskiej zakwalifikował się do udziału w konkursie Pardi di Domani prestiżowego festiwalu filmowego Locarno. To pierwszy w historii krótkometrażowy, polski film animowany pokazywany w tym konkursie. Producentem filmu jest Animoon w koprodukcji z łotewskim studiem Atom Art.

“Koniunkcja” to 7 minutowy film animowany wykonany w rysunkowej technice animacji poklatkowej. Film jest studium relacji między dwójką bohaterów dzielącym ze sobą życiową przestrzeń. Kobieta i mężczyzna znajdują się w pokoju, gekon siedzi w terrarium, kilka much krąży wokół lampy. Stopniowo znajdujemy coraz więcej zależności i analogii między ich działaniami i obserwowanymi elementami, w miarę jak rytm ich wszechświatów przyspiesza. Ukazane mikrokosmosy wydają się rytmicznie oddziaływać na siebie i przynależeć do wyższego, kosmicznego porządku. „"Koniunkcja" to film o otwartej w interpretacji strukturze. Staram się opowiedzieć o interakcjach zachodzącym między bohaterami wykorzystując ekspresję rysunku węglem, montaż i warstwę dźwiękową zamiast tradycyjnej narracji” - dodaje reżyserka Marta Magnuska.

Producentami filmu są Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek, a producentką liniową Karolina Barciszewska. Zespół Animoon ma na koncie kilka nagradzanych filmów krótkometrażowych w tym “ACID RAIN” nominowane do prestiżowych Annie Awards czy trylogię “Figury niemożliwe i inne historie” pokazywaną premierowo m.in. na festiwalu w Cannes. Filmy wyprodukowane przez Animoon zdobyły do tej pory ponad 100 nagród – a studio w ostatnim czasie zostało wyróżnione nagrodą Cartoon Movie Tributes dla Producenta Roku. “Koniunkcja” powstała przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Łotewskiego Centrum Filmowego.

Pardi di Domani to konkursowa sekcja festiwalu w Locarno skierowana do filmów krótko i średniometrażowych. To miejsce eksperymentów ekspresyjnych i nowatorskiego podejścia i formalnego. “Koniunkcja” Marty Magnuskiej jest pierwszym polskim filmem animowanym prezentowanym w konkursie organizowanym od 1991 roku. 75 edycja festiwalu w Locarno odbędzie się między 3 a 13 sierpnia 2022 roku. 

Marta Magnuska mieszka i pracuje w Berlinie. Jest animatorką, reżyserką i ilustratorką. Marta ukończyła studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi w zakresie projektowania edytorskiego i ilustracji oraz na PWSFTViT w Łodzi. Jej poprzednie filmy krótkometrażowe "Ciało obce" i "Inny" były pokazywane na najbardziej prestiżowych festiwalach na całym świecie, m.in. w Cannes, Annecy IAFF i Clermont Ferrand ISFF.

Żródło: informacja prasowa producenta