"SUKIENKA" Z NAGRODĄ NA MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU FLICKERS RHODES ISLAND

Film Tadeusza Łysiaka rozpoczął swoją międzynarodową karierę z sukcesem. Po polskiej premierze na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym, "Sukienka" zdobyła nagrodę aktorską na amerykańskim Flickers Rhode Island International Film Festival.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Flickers Rhode Island stanowi jedną z najstarszych imprez poświęconą kinu w Stanach Zjednoczonych. W 2020 roku odbyła się już jego 38. edycja. Wśród kilkudziesięciu krótkometrażowych tytułów z całęgo świata, znalazło się miejsce dla aż pięciu produkcji znad Wisły: "Pustostan" Agaty Trzebuchowskiej, "Portret Suzanne" Izabeli Plucińskiej, "Rudy" Kariny Węgiełek, "Cicho sza" Katarzyny Wiśniowskiej oraz "Sukienka" Tadeusza Łysiaka. Właśnie ten ostatni tytuł zatriumfował w ubiegły weekend w Stanach Zjednoczonych, zdobywając nagrodę dla Anny Dzieduszyckiej. W swoim uzasadnieniu jury skomplementowało to, jak zniuansowany i wielowarstwowy był występ polskiej aktorki.

"Sukienka" opowiada historię Julii, która pracuje w przydrożnym motelu i poddaje się wszechogarniającemu poczuciu odrzucenia i samotności. Jest inna i społeczeństwo wielokrotnie dało jej to odczuć. Marzy jednak o związku, o bliskości fizycznej z mężczyzną. Niespodziewanie na jej drodze staje przystojny kierowca ciężarówki. Kobieta zaczyna o nim fantazjować.

Pełną listę filmów nagrodzonych można znaleźć na oficjalnej stronie Flickers Rhode Island IFF.