„FIGURY NIEMOŻLIWE I INNE HISTORIE I” ZE SPECJALNYM WYRÓŻNIENIEM W SERBII

Domykający nagradzaną trylogię film Marty Pajek otrzymał właśnie specjalne wyróżnienie na serbskim European Animated Film Festival BALKANIMA.

BALKANIMA to Europejski Festiwal Filmów Animowanych, który corocznie odbywa się w Belgradzie.  Organizatorzy oferują widzom przekrój serbskich i bałkańskich produkcji z ostatniego roku, ale tym co przykuwa uwagę są konkursy międzynarodowe, w których prezentowane są filmy z całej Europy.

Wyróżnione „Figury niemożliwe i inne historie I” Marty Pajek rozgrywają się tuż o wielkim wybuchu w opustoszałym mieście, w którym przy życiu zostało tylko kilku staruszków. Bohaterka filmu, stara kobieta, z trudem przemierza ulice wyludnionego miasta. Otaczają ją fasady pustych domów z geometrycznie podzielonymi płaszczyznami, pomniki przypominające o dawnych, zupełnie już dziś nieistotnych zwycięstwach i martwe manekiny na sklepowych wystawach. W krótkich przebłyskach powracają wspomnienia tych, którzy do miasta już nigdy nie wrócą. Pierwsza część tryptyku Marty Pajek jest postapokaliptyczną wizją świata, w którym człowiek i jego istnienie nie znaczą więcej niż ułamek sekundy. Tryptyk Marty Pajek jest oparty na koncepcji figur niemożliwych.”

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.