WEŹ UDZIAŁ W WARSZTATACH FILMOWYCH! TRWAJĄ ZGŁOSZENIA DO 48 HOUR FILM PROJECT

Jeszcze przed samym konkursem, uczestnicy wezmą udział w warsztatach, które pomogą im w sprawnej pracy nad filmem. Będzie to nauka sztuki operatorskiej oraz zajęcia z reżyserii, scenariopisarstwa i montażu. Aby wziąć w nich udział trzeba być członkiem ekipy zarejestrowanej na 10. edycję 48HFP. Liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty operatorsko-oświetleniowe Fujifilm z Filipem Załuską odbędą się w  dniach 16–17 października w Studiu Bratnaka, tuż obok siedziby LIGHTHOUSE.guru  w Warszawie.  

- Martwicie się krótkim dniem, a co za tym idzie krótkim czasem naturalnego światła  podczas weekendu filmowego 48HFP? Niepotrzebnie! Nasz prowadzący Filip  Załuska, razem z przedstawicielami Lighthouse.guru podzieli się z wami nie tylko  swoją wiedzą z zakresu sztuki operatorskiej, ale także opowie o wykorzystaniu i  ustawieniu światła naturalnego oraz sztucznego. Pokaże też sposoby modelowania  światła dostępnymi powszechnie środkami, które można znaleźć nawet w swoim  domu. Co więcej, podczas spotkania będziecie mieli okazję pracować na sprzęcie od  Fujifilm – m.in. aparacie X-T4, który jest najbardziej zaawansowanym aparatem z  serii X – zaprasza Maria Leśnodorska-Lis, prezeska Fundacji Przestrzeń Filmowa,  organizującej 48 Hour Film Project.  

Filip Załuska jest autorem zdjęć, reżyserem i scenarzystą, laureatem wielu nagród  filmowych w Polsce i za granicą. Współpracował przy filmie „Hardkor Disko" w reż.  Krzysztofa Skoniecznego oraz serialu „Ultrafiolet". W 2020 roku nakręcił krótki film  dotykający problem katastrofy klimatycznej „In Between”, który znalazł się w oficjalnej  

selekcji UK Film Festival. Załuska jest również twórcą autorskich teledysków,  operujących emocjonalną symboliką w stylistyce mrocznego kina. Jego prace  zdobyły szerokie uznanie, wygrywając wiele nagród na międzynarodowych  festiwalach.  

Warsztaty będą prowadzone na dwóch poziomach zaawansowania. Pierwszy dzień  przeznaczony jest dla początkujących. Na drugi organizatorzy zapraszają osoby,  które mają już za sobą kilka produkcji filmowych.

Film od A do Z. Warsztaty reżyserskie z elementami scenariopisarstwa i  montażu także odbędą się w dniach 16–17 października w Warszawie.  

Reżyser Tomasz Konecki przygotował dla uczestników weekend pełen wyzwań. Na  warsztatach przejdą wspólnie przez każdy etap pracy nad filmem krótkometrażowym.  Zaczną od stworzenia scenariusza, następnie poznają tajniki pracy reżysera na  planie filmowym, współpracy z aktorem, dostaną zadanie nakręcenia około  minutowego filmu, a następnie, po montażu, wspólnie omówią efekty tych działań.  - Warsztaty to wspaniała okazja żeby zapytać o wszystko, co ciekawi was w procesie  powstawania filmu. Są idealne dla ekip, które chciałaby przygotować się przed  startem konkursu na czekające ich wyzwanie. Szczególnie zapraszamy na nie  reżyserów, scenarzystów oraz montażystów – dodaje Maria Leśnodorska-Lis. 

Tomasz Konecki zadebiutował w 2000 roku komedią “Pół serio”. Jest twórcą filmów  “Ciało”, “Testosteron”, “Lejdis”, “Listy do M.” i „Całe szczęście”, laureatem Złotych  Kaczek za filmy “Ciało” i “Lejdis” oraz Nagrody Specjalnej Jury i Nagrody Video  Studio Gdańsk za film “Pół serio” na Festiwalu w Gdyni. Zrealizował też kilka filmów  dokumentalnych, programów telewizyjnych i krótkich form fabularnych. 

Liczba miejsc na oba warsztaty jest w tym roku ograniczona tylko 20 miejsc na każdy  dzień. 

W tym roku 48 Hour Film Project odbędzie się już po raz dziesiąty, w dniach 22-24  października w Warszawie. Na potrzeby festiwalu uczestnicy mają możliwość  dobrania się w grupy lub udziału indywidualnego. Drużyny mają 48 godzin na  napisanie scenariusza, wybranie lokacji, zorganizowanie sprzętu, podzielenie ról,  nakręcenie filmu i jego zmontowanie. Organizatorzy czekają na gotowe filmy wraz z  kompletem dokumentów produkcyjnych do wyznaczonej godziny dwie doby później.  48HFP jest konkursem międzynarodowym - zwycięska ekipa polskiej edycji rusza w  świat na Festiwal Filmapalooza, a potem może nawet powalczyć o pokaz na  prestiżowym Short Corner w Cannes. 

Tylko do 15 października można zapisać się na konkurs w ramach regularnej  rejestracji. Po tym terminie, chętni będą mieli ostatnią szansę na zgłoszenie się  podczas później rejestracji. Wszystkie szczegóły na stronie 48 Hour Film Project:  https://www.48hfppoland.pl/

Informacja prasowa